Svjetski dan oboljelih od vitiliga obilježava se svake godine 25. lipnja, na dan smrti američkog pjevača Michaela Jacksona, najpoznatije povijesne osobe koja je bolovala od vitiliga. Cilj obilježavanja ovog datuma jest podići svijest javnosti o toj bolesti kože koje zahvaća čak između 0,2% do 2% svjetske populacije.
Vitiligo kao asimptomatski poremećaj kože
Vitiligo je stečeni poremećaj pigmentacije kože obilježen manjkom, a ponekad i potpunim nestankom, melanina iz melanocita, tjelesnih stanica u kojima nastaje pigment melanin. Najprepoznatljiviji je po djelomičnom ili potpunom izostanku pigmenta na određenim dijelovima tijela. Može se pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, ali najčešće se javlja prije 20. godine.
Iako glavni uzrok vitliga još nije potpuno utvrđen, smatra se da nastaje kao posljedica određenih genskih mutacija. Karakterizira ga pojava slabo pigmentiranih, a ubrzo i depigmentiranih područja kože koja se kasnije spajaju u veća žarišta. Njegova pojava može znatno utjecati na kvalitetu života i na psihičko stanje osobe zbog svog karakterističnog izgleda na tijelu.
Klasifikacija vitiliga
Vitiligo se pojavljuje u raznim oblicima, a ovisno o proširenosti depigmentiranih područja klasificira se u 4 osnovna oblika: lokalizirani, generalizirani, miješani i neklasificirani oblik. Lokalizirani vitiligo može biti žarišni ili segmentalni, a javlja se u 2% bolesnika. Najčešći oblik vitiliga je generalizirani i javlja se u oko 90% bolesnika.
Nastanak vitiliga
Iako postoji nekoliko teorija nastanka vitiliga, u dermatologiji su najpoznatije genetska i autoimuna teorija te stres kao okidač nastanka. Genetska teorija nastanka naglašava obiteljsko nasljeđivanje kroz mutacije pojedinih gena. Autoimuna teorija objašnjava kako poremećaji imunološkog sustava dovode do uništenja melanocita te se često povezuje s autoimunom bolesti rada štitne žlijezde, šećernom i Addisonovom bolesti. I stres može biti okidač nastanka vitiliga ako stimulira oslobađanje hormona koji utječu na stvaranje melanocita i melanina.
Liječenje vitiliga
Pravi lijek za vitiligo još nije pronađen, ali glavni ciljevi liječenja vitiliga usmjereni su na zaustavljanje širenja depigmentacija, induciranje repigmentacije kože te postizanje kvalitetnog kozmetičkog učinka. Korištenjem proizvoda s odgovarajućim aktivnim sastojcima, moguće je depigmentaciju držati pod kontrolom i smanjiti njezino širenje.
Eptaderm VTLG linija za njegu kože sklone depigmentacijama sastoji se od EPTA VTLG emulzije koja se temelji na vodi švicarskih ledenjaka te je namijenjena poticanju regulacije depigmentacije. Ključni sastojak emulzije je Inoveol® EGCG, stabilnija verzija prirodnog flavonoida kineskog čajevca koji se stoljećima koristi za detoksikaciju i usporavanje starenja kože. Također, EPTA VTLG emulzija sadrži i vitamin C u obliku natrijevog askorbil fosfata koji djeluje na pigmentaciju kože te ujednačava i čisti ten, dok DNAge® i niacinamid podržavaju regeneraciju kože. Aktivni sastojci EPTA VTLG emulzije pružit će koži potrebnu njegu i zaštitu te ona predstavlja inovaciju u svijetu dermokozmetičkih proizvoda.
EPTA VTLG emulzijuliniju moguće je kupiti u ljekarnama i online ljekarnama, a Eptaodermovi stručnjaci svakodnevno su dostupni putem web stranice, Facebook i Instagram profila Eptaderma za sve upite u vezi linije za njegu kože sklonoj depigmenciji.