Tijekom života naša koža je izložena različitim ozljedama, od manjih ogrebotina do ozbiljnijih rana koje zahtijevaju pažljivu njegu kako bi brzo i učinkovito zacijelile. Osim što igra ključnu ulogu u održavanju ravnoteže tekućina i pomaže u regulaciji tjelesne temperature, koža također djeluje kao zaštitna barijera protiv vanjskog okruženja kako bi spriječila infekcije.
Rane na koži mogu biti akutne ili kronične, ovisno o ozbiljnosti i uzrocima. Iako većina akutnih rana može sama zacijeliti zahvaljujući prirodnoj sposobnosti kože za samoobnavljanje, postoje načini kako ubrzati ovaj proces. U nastavku otkrijte šest korisnih savjeta kako ubrzati zarastanje rane sredstvima koje i vi možda imate kod kuće.
Aloe vera - biljka koja ubrzava regeneraciju stanica
Ova ljekovita biljka iz obitelji kaktusa sadrži glukomanan, tvar bogatu vitaminima i mineralima, te kao takva ubrzava zacjeljivanje rana. On pomaže u regeneraciji stanica, potiče tijelo na proizvodnju kolagena te stvara protein koji pomaže pri zacjeljivanju rana.
Rezultati jednog istraživanja dokazali su kako aloe vera može biti učinkovita za zacjeljivanje opeklina prvog i drugog stupnja. Također može pomoći u zadržavanju vlage i integriteta kože dok olakšava upalu i sprječava čireve.
KAKO KORISTITI: Nanesite je tako da prvo očistite ranu, a zatim namažite tanki sloj gela na području rane ili ranu obložite namočenim zavojem od aloe vera gela kako biste ublažili bol te kako bi se proces zacjeljivanja ubrzao.
Antibakterijski sprejevi i hidrogelovi mogu ubrzati zarastanje rana
Rane se mogu tretirati antibakterijskim sprejevima, koji mogu pomoći u sprječavanju infekcija. Prema istraživanjima, primjena antiseptika na rani smanjit će upalu i potaknuti zacjeljivanje, povećavajući broj važnih stanica i sastojaka u tkivu.
Osim antibakterijskih sprejeva, hidrogelovi također mogu ubrzati proces zacjeljivanja rana, a njegove prednosti su brojne. Hidrogelovi su se pokazali kao učinkovito sredstvo u prevenciji infekcije rane. Hidrogelovi su često prikladniji u kombinaciji sa zavojima i prevojima rane zbog svojih brojnih korisnih svojstava i svestranosti.
Jedan od takvih proizvoda je i Effigerm Wound Wash koji čisti, ispire i vlaži ranu. Koristi se za tretiranje manjih ogrebotina, razderotina, iritacija, posjekotina i opeklina na koži te za primjenu na neoštećenoj koži – pomaže u sprječavanju stvaranja biofilma. Proces sušenja Effigerm Wound Wash hidrogela na koži traje do 15 minuta što osigurava dulje vrijeme kontakta, bolje prianjanje i dulji učinka vlaženja rane.
KAKO KORISTITI: Za pravilnu primjenu bilo kojeg spreja za tretiranje rana, važno je slijediti upute koje su navedene na proizvodu. Te upute obuhvaćaju doziranje, učestalost primjene i trajanje kontakta s kožom. Varijacije u uputama mogu postojati, ovisno o proizvodu koji koristite.
Antimikrobna moć kokosovog ulja
Znate li da kokosovo ulje sadrži tvar zvanu monolaurin, koja ima snažna antimikrobna svojstva? Ove masne kiseline, prisutne u biljnim uljima poput kokosovog ulja, igraju ključnu ulogu u potpori zacjeljivanju rana. Njihova moć ne leži samo u uništavanju bakterija, već i u smanjenju upale te djeluju kao antioksidansi. Nadalje, potiču rast stanica, potrebnu proizvodnju kolagena, te pridonose obnovi kože i jačanju njezine prirodne obrane. Ovo su samo neki od načina kako kokosovo ulje, kao dio prirodne njege kože, može ubrzati proces zacjeljivanja rana i smanjiti rizik od infekcije.
KAKO KORISTITI: Možete ga koristiti tako da prvo očistite ranu pod mlazom vode, a zatim nježno posušite. Upotrijebite sterilnu gazu i nanesite kokosovo ulje na ranu. Ako želite, prekrijte ranu flasterom ili sterilnim zavojem. Ponovite ovaj proces nekoliko puta dnevno dok rana ne zacijeli.
Korištenja meda u njezi rana
Med nije samo ukusan dodatak prehrani, već ima i snažna ljekovita svojstva koja su poznata još od doba antike. Nedavna istraživanja su otkrila da med posjeduje antibakterijska, protuupalna i antioksidativna svojstva koja doprinose njegovim ljekovitim svojstvima.
Recenzija istraživanja iz 2016. godine sugerira da med značajno poboljšava brzinu zacjeljivanja rana kod životinja. Osim toga, pokazalo se da smanjuje stvaranje ožiljaka te sprječava rast bakterija kod akutnih rana i opeklina.
Važno je napomenuti da bi trebali koristiti medicinski med te se posavjetovati sa svojim doktorom prije primjene, posebno ako je rana ozbiljnija ili zahtjeva specifičnu njegu.
KAKO KORISTITI: Kako biste pravilno koristili medicinski med i potaknuli brže zacjeljivanje rane, prvo očistite ranu. Zatim, umjesto da med stavljate izravno na ranu, nanesite ga na oblog i primijenite na ranu. Zamijenite oblog kad primijetite da je vlažan od iscjetka iz rane. Kako med počne zacjeljivati ranu, smanjit će se i učestalost mijenjanja obloga.
Pravilna upotreba srebra kod inficiranih rana
Korištenje srebra za prevenciju i liječenje infekcija rana ima dugu povijest, datirajući još iz 69. godine prije Krista. Danas se smatra jednom od najnovijih tehnologija u borbi protiv bakterija, posebno onih koje su otporne na antibiotike. Razvijen je niz proizvoda koji sadrže srebro kako bi se iskoristile njegove blagodati u zacjeljivanju rana.
Jedan od proizvoda je koloidno srebro koje je poznato kao antibakterijsko sredstvo i služi kao površinski oblog za rane, a najčešće ga možemo vidjeti u obliku tinkture. Doziranje koloidnog srebra ovisi o stanju, obliku doziranja i drugim čimbenicima specifičnima za ranu.
Kod inficiranih rana, upotreba srebra može biti korisna u početnoj fazi, ali se nakon nekoliko dana ili tjedana preporučuje prelazak na druge preparate. Za čiste rane i već zacijeljene kirurške rezove, upotreba srebra obično nije potrebna.
KAKO KORISTITI: Primjena srebra može ubrzati zacjeljivanje rana, osobito kao dodatak kirurškom čišćenju inficiranih rana. Ipak, važno je biti oprezan i selektivan u njegovoj uporabi, jer u nekim slučajevima može usporiti zacjeljivanje čistih, neinficiranih rana.
Važnost prehrane u procesu zacjeljivanja rana
Osim korištenja različitih preparata za tretiranje rana, važnu ulogu u procesu zacjeljivanja igra i pravilna prehrana.
Hrana bogata vitaminom C ključna je za stvaranje kolagena, koji je važan za proces zacjeljivanja rana. Primjeri takve hrane uključuju citrusno voće, rajčice, crvenu i zelenu papriku, kivi, brokulu, jagode, prokulice i dinju. Osim što su bogate vitaminom C, ove namirnice također pružaju tijelu druge važne nutrijente potrebne za zacjeljivanje, poput vitamina A, bakra i cinka.
Unos vitamina C može dodatno potaknuti proces zacjeljivanja rana. Istraživanja sugeriraju da vitamin C ubrzava oporavak i povećava razinu askorbinske kiseline u leukocitima, bijelim krvnim zrncima, što dodatno pridonosi zacjeljivanju rana.
Zacjeljivanje rana može biti kompleksan proces koji se lako pojednostavi sitnim promjenama u svakodnevnoj rutini. Međutim, kod složenijih i većih ozljeda, važno je konzultirati se s liječnikom. Kod takvih povreda, proizvoljno i nestručno tretiranje može izazvati infekcije i komplikacije. Prema tome, ako dobijete terapiju od svog liječnika, obavezno je pratite i vodite brigu kako vam je naloženo.
Ako su u pitanju manje ogrebotine, posjekotine ili razderotine, primjenom ovih savjeta možete ubrzati proces zarastanja rane i osigurati brži oporavak. Svaki od ovih sastojaka i metoda ima svoje prednosti i može biti koristan u različitim situacijama. Ne zaboravite uključiti ove savjete u svoju njegu kako biste osigurali brže zacjeljivanje rana.
------------------
Reference:
Nall, R. (2019) How, When, and Why Honey Is Used for Wound Care. Healthline.com.