Padovi su jedan od najčešćih razloga zbog kojih deca svih uzrasta završavaju na hitnoj pomoći – naročito kada su u pitanju bebe i mala deca. Roditelje to često veoma uznemiri, posebno kada pad izazove otoke ili rane. Jednako je važno znati kako pravilno sanirati ranu, sprečiti infekciju i ubrzati proces zarastanja.
Prvo i najvažnije – ostanite smireni
Kada dete padne, važno je prvo proceniti ozbiljnost povrede. U većini slučajeva odmah se može videti da li je u pitanju manja nezgoda ili nešto ozbiljnije. Iako mnogi roditelji instinktivno paniče, smiren pristup je ključan kako biste i vi i dete mogli ispravno da reagujete. Najpre proverite da li ima krvarenja i pokušajte da ga zaustavite. Pažljivo pregledajte da li ima još vidljivih povreda – jer deca pri padu često povrede više delova tela. Manji padovi obično izazovu ogrebotine, dok ozbiljniji mogu dovesti do posekotina, udaraca u glavu, pa čak i preloma.
Kako postupiti ako se pojavi otok?
Na otečeno mesto stavite hladan oblog – 15 do 20 minuta je dovoljno da se smanji bol i otok. Udarci u glavu posebno zabrinjavaju roditelje zbog mogućnosti potresa mozga. Simptomi poput gubitka svesti, konfuzije, povraćanja ili promena u ponašanju (npr. neobična pospanost, plač koji ne prestaje ili nezainteresovanost za okolinu) mogu ukazivati na ozbiljniju povredu.
Zaustavljanje krvarenja – kako to pravilno uraditi?
Da biste zaustavili krvarenje, stavite sterilnu gazu direktno na ranu i čvrsto pritisnite nekoliko minuta. Ako se krvarenje ne smanjuje ili je rana dublja i šira nego što biste očekivali, obavezno se obratite lekaru. Lekarsku pomoć potražite i ako je rana nastala ugrizom ili u njoj ima nečistoća koje ne možete sami da uklonite.
Čišćenje rane bez bola i suza
Rane očistite od sitnih nečistoća hipohlornim rastvorom kako biste sprečili infekciju. Time će se pospešiti zarastanje rane i brži oporavak.
------------------
Reference:
https://blog.erlanger.org/2023/03/31/14-tips-for-childrens-fall-safety/