Mjesto čini razliku - kako tretirati unutarnje, a kako vanjske hemoroide

Hemoroidi su stanje koje pogađa značajan dio populacije, a pojavljuju se u različitim dobnim skupinama. Hemoroidi su proširene vene u rektalnoj regiji, koje mogu uzrokovati nelagodu, svrab, krvarenje prilikom pražnjenja crijeva i bol. Uobičajeno se javljaju kao posljedica pritiska na vene u rektalnom području, kao što su produženo sjedenje, zatvor, trudnoća ili prekomjerno napinjanje prilikom pražnjenja crijeva. Hemoroidi mogu biti unutarnji, što znači da se formiraju unutar rektuma, ili vanjski, kada se formiraju ispod kože oko anusa. Dijagnosticiraju se na temelju jednostavne povijesti bolesti i fizičkog pregleda te zahtijevaju različit pristup liječenju, s obzirom na vrstu i stupanj stanja.

Što utječe na izbor tretiranja hemoroida?

Prema podjeli na vanjske i unutarnje hemoroide, razlikujemo metode njihova tretiranja. Unutarnji hemoroidi rijetko izazivaju bol, osim ako ne prolabiraju (vanjski hemoroidi), zatvore se i razviju gangrenozne promjene. Vanjski su obično asimptomatski, dok ne dođe do tromboznih stanja. Pri odabiru tretmana uzima se u obzir stupanj i težina tegoba, utjecaj koji imaju na kvalitetu života i osobne preferencije pacijenta.

Tretmani se grupiraju u četiri kategorije:

  • Konzervativni
  • Lokalni i oralni lijekovi
  • Neoperativni
  • Kirurški

Kako pristupiti rješavanju problema hemoroida

Konzervativne mjere

Konzervativni pristupi preporučuju se za unutarnje hemoroide niskog stupnja i netrombozirane vanjske hemoroide. Podrazumijevaju neinvazivne metode koje su usmjerene na omekšavanje stolice, ublažavanje tegoba i ispravljanje pogrešnih toaletnih navika. Glavni cilj liječenja je kontrola simptoma izmjenom životnog stila. Istaknut ćemo neke od njih:

1. Hrana bogata vlaknima

Povećanjem unosa vlakana ili hrane koja pomaže u uklanjaju naprezanja tijekom defekacije, smanjuje se nastanak oštećenja analnih jastučića pri izlasku tvrde stolice. Kliničke studije su pokazale da dodatak vlakana smanjuje rizik krvarenja i ponovno javljanje simptoma za približno 50% kod simptoma vanjskih i unutarnjih hemoroida.

2. Provođenje manje vremena u kupaonici

Postoji izravna korelaciju između vremena provedenog na WC-u i povećanog pritiska na analnu regiju. Povećanje tlaka u venama hemoroida može utjecati na oštećenja potpornog sustava analnih jastučića. Korištenje mobitela ili čitanje časopisa, najčešće se povezuje s provođenjem prekomjernog vremena na WC-u. Kako biste izbjegli pojavu hemoroida i spriječili pogoršanje trenutnog stanja, savjetuje se ograničiti vrijeme provedeno na zahodu do 3 minute.

3. Higijena

Ispiranje analnog područja vodom pokazalo se kao najučinkovitije rješenje pri ublažavanju svrbeža, peckanja i nelagode u analnom području. Često se pribjegava upotrebi intimnih šampona, međutim deterdženti koji se nalaze u svim sapunima i šamponima mogu uzrokovati dodatnu iritaciju. Njihova redovita upotreba može dovesti do zadebljanja kože i pogoršanja simptoma.

Tretiranje vanjskih hemoroida

Lokalno tretiranje

Primarna zadaća lokalnih pripravaka je kontrola simptoma, a uključuju kreme ili masti. Lokalni tretmani koriste se kao mehanička barijera na sluznici i time štite tkivo rektuma. Proctosal krema medicinski je proizvod na bazi natrijevog hijaluron butirata i dimetikona koji stvara prianjajući sloj čija je uloga kontaktna zaštita. Natrijev hijaluron butirat obnavlja fiziološko stanje i funkciju rektalne sluznice te tako predstavlja korisnu pomoć u tretiranju hemoroidnih stanja.

Što kod tromboze vanjskih hemoroida?

Vanjska hemoroidalna tromboza (EHT) obično se pojavljuje kod mladih osoba oba spola, a manifestira se kao prošireno vaskularno tkivo u analnom kanalu. Uzroci tromboze mogu biti razni, poput tvrde stolice, zatvora, pretjeranog fizičkog napora i sl. Prva razina tretmana uključuje kombinaciju lokalnih higijenskih mjera, masti, sjedećih kupki, dijeta bogatih vlaknima, povećanog unosa vode, omekšivača stolice te oralnih i lokalnih analgetika. Ako se ovaj pristup ne pokaže učinkovitim, drenaža s radijalnom incizijom i potpuna ekscizija sljedeće su, kirurške, opcije.

Tretiranje unutarnjih hemoroida

Lokalna terapija

Lokalna terapija kod tretiranja unutarnjih hemoroida podrazumijeva rektalnu primjenu izabrane terapije, odnosno terapije koje preporuče liječnik ili ljekarnik. U te svrhe obično se koriste preparati u obliku mikroklizmi ili čepića.

Jedan takav medicinski proizvod su i Proctosal mikroklizme. Ove mikroklizme sadrže dimetikon koji stvara zaštitnu barijeru na koži, smanjujući gubitak vlage. Kreira mehaničku barijeru oko rektalne sluznice čime pomaže zaštititi to područje od dodatnih oštećenja. Proctosal mikroklizme imaju isti sastav kao Proctosal krema, ali su načinom primjene i konzistencijom prikladnije za korištenje u rektumu.

Oralna terapija

Oralna primjena lijekova učinkovita je u rješavanju unutarnjih hemoroida prvog i drugog stupnja. Djeluju na principu regulacije venskog kapaciteta. Učinkovito smanjuju akutno krvarenje, a najčešće se koriste oralni flavonoidi i oralni kalcijev dobesilat. Vašu individualnu terapiju propisat će liječnik nakon razgovora i pregleda.

Kada hemoroidi ne reagiraju na tradicionalne tretmane primjenjuju se neinvazivne i kirurške metode:

Neoperativni postupci

Prema navodima ASCRS-a, razlikuju se tri cilja nekirurških terapija:

  1. smanjiti vaskularnost (prokrvljenost) hemoroida
  2. smanjiti suvišno tkivo
  3. pospješiti fiksaciju hemoroida na rektalni zid kako bi se sanirao prolaps

Neoperativni tretmani uključuju podvezivanje gumenom trakom vrha hemoroidalnog jastuka, infracrvenu fotokoagulaciju i skleroterapiju, radiofrekventnu ablaciju i krioterapiju. Primarni cilj tretmana je smanjiti protok krvi u hemoroidalnu vrećicu. Primjenjuju se za unutarnje hemoroide prvog i drugog stupnja. Podvezivanje gumenom trakom implementira se i za unutarnje hemoroide trećeg stupnja.

Kirurgija

Kirurški postupci najučinkovitiji su tretmani za pacijente s unutarnjim hemoroidima visokog stupnja (III. i IV. stupnja), tromboznim vanjskim i mješovitim hemoroidima te rekurentnim hemoroidima. Najčešće korištene kirurške metode su otvorena ili zatvorena hemoroidektomija, spojena hemoroidopeksija i dopplerski vođena ligacija hemoroidalne arterije. Postoperativne tegobe ublažavaju se pravilnom njegom i liječničkim nadzorom.

Ne postoji univerzalno rješenje

Život modernog čovjeka uključuje povećanu konzumaciju prerađene hrane i smanjenu tjelesnu aktivnost, a sve većim dijelom i hemoroide. Neinvazivne metode zahtijevaju promjenu životnih navika uz upotrebu topikalnih preparata za ublažavanje simptoma vanjskih hemoroida i drugih neinvazivnih medicinskih postupaka. Za vanjske hemoroide lokalno tretiranje kremama pokazalo se kao odlično rješenje u suzbijanju simptoma, osim u slučajevima tromboze. Postupci tretiranja unutarnjih hemoroida uključuju lijekove, mikroklizme, neoperativne postupke i kirurgiju.

Hemoroidi su sve češći uzrok bolničkog prijema povezanog s gastrointestinalnim bolestima i kao takvi zahtijevaju povećanu svijest o metodama tretiranja. Ne postoji univerzalni tretman za hemoroide jer je svaki pacijent drugačiji, a liječnik i pacijent trebaju razumjeti međusobna očekivanja, odvagnuti rizike i koristi te donijeti zajedničku odluku.

Izvori: