Njega bebinog pupka nakon poroda jedan je od ključnih aspekata brige o novorođenčetu u prvim tjednima života. Pravilna njega pupčanog batrljka smanjuje rizik od infekcija i omogućava njegov prirodni proces sušenja i otpadanja. Evo što svaka mama treba znati kako bi osigurala zdrav i siguran proces cijeljenja.
Kako izgleda pupčani batrljak?
Nakon rođenja, liječnici presijecaju pupkovinu i ostavljaju kratki dio, poznat kao pupčani batrljak. On je u početku vlažan i mekan, ali s vremenom se suši, potamni i otpadne, što se obično događa između 7. i 14. dana života.
Osnovna pravila njege
Da bi proces zarastanja tekao nesmetano, važno je slijediti nekoliko osnovnih pravila. Pupak treba ostaviti da se prirodno suši. Najbolje je preklopiti pelenu ispod pupka kako bi bio izložen zraku i kako bi se spriječio kontakt s urinom. Također, ako pedijatar preporuči, pupak se može čistiti sterilnom gazom namočenom u prokuhanu vodu ili fiziološku otopinu. Alkohol se nekada koristio, ali se danas izbjegava jer može usporiti prirodni proces sušenja. Ponekad su roditelji u strahu da pri čišćenju ne otkinu pupčani batrljak, zbog čega izbjegavaju prati i dezinficirati okolnu kožu, ali to može dovesti do infekcije. Svakodnevnom pravilnom njegom batrljak ne možete samo tako otkinuti jer je za to potrebna velika sila. Pupčani batrljak treba prirodno otpasti i ne smije ga se potezati niti kada visi na končiću. Nadalje, bebina odjeća treba biti lagana i ne smije pritiskati pupak. Korisno je koristiti bodije s prorezom ili lagano zavrnuti rub pelene ispod pupčanog batrljka. Za kraj, preporučuje se kupanje beba spužvicom dok pupčani batrljak ne otpadne. Nakon što otpadne i rana se zatvori, beba se može kupati u kadici s vodom.
Kada se obratiti liječniku?
Iako proces zacjeljivanja pupka obično prolazi bez komplikacija, važno je obratiti pažnju na znakove infekcije. Treba se javiti pedijatru ako se primijeti:
- Crvenilo ili oteklina oko pupka
- Infekcija pupka
- Krvarenje koje ne prestaje
- Dugotrajno zadržavanje batrljka (duže od 3 tjedna)
Njega bebinog pupka je jednostavan, ali važan zadatak koji pomaže u sprječavanju infekcija i osigurava pravilan tijek zarastanja. Održavanje suhoće, nježno čišćenje i praćenje znakova infekcije ključni su koraci u brizi o novorođenčetu.
------------------
Reference:
https://bebimil.hr/savjetovaliste/moja-beba/njega-pupka-2/
https://www.oktal-pharma.hr/hr/zastupstva/octenisept/njega-pupka#zastoikakonjegovatibatrljak