Kao i svako godišnje doba, i ljeto ima svoje sezonske poslastice. Ono je savršeno vrijeme za uživanje u svježem i laganom jelovniku, ali za one sa sindromom iritabilnog crijeva, izbor može biti izazovan. Mnogi vole rashladiti se voćem ili za ručak pripremiti povrće s roštilja, no ljetna hrana i IBS ne idu nužno jedno s drugim, već mogu biti kombinacija koja garantira mukotrpnu borbu s vlastitim crijevima.
Kako biste bezbrižno uživali u ljetnim obrocima (a da pritom ne morate neprekidno „guglati“ dok ste u kupovini), donosimo koje namirnice možete slobodno prigrliti, a koje je bolje zaobići u širokom luku.
Kukuruz i IBS
Kupljen na plaži ili pripremljen u vlastitom dvorištu, kukuruz je mnogima omiljena ljetna užina. No, ako ste se pitali koliko je kukuruz pogodan za osobe s IBS-om, odgovor je: ovisi koja vrsta i koliko ga konzumirate.
Jedna od najčešće konzumiranih vrsta kukuruza, šećerac, sadrži velike količine šećernog alkohola, a posebno njegove podvrste, sorbitola, stoga je važno ograničiti koliko ga jedete. Preporučeni unos istog je do 38 grama.
(OCJENA PRIHVATLJIVOSTI: 3/5)
Mrkva i IBS
Mrkve su prikladne za osobe s IBS-om jer sadrže minimalne količine fermentabilnih ugljikohidrata koji mogu uzrokovati probavne smetnje. Njihova laka probavljivost i bogat nutritivni profil, uključujući vitamine i vlakna kojima obiluje, podržavaju cjelokupno zdravlje probavnog sustava.
(OCJENA PRIHVATLJIVOSTI: 5/5)
Tuna i IBS
Tuna je odličan izbor! Ne sadrži fermentabilne ugljikohidrate, stoga neće izazvati simptome IBS-a. Kao čisti izvor proteina, lako se probavlja i ne uzrokuje nadutost ili plinove. Osim toga, bogata je omega-3 masnim kiselinama koje pomažu u smanjenju upala i generalno se preporučuju za održavanje općeg zdravlja. Međutim, kao i kod svih namirnica, svakako treba pripaziti na količinu konzumacije kao i na individualne reakcije.
(OCJENA PRIHVATLJIVOSTI: 5/5)
Paprika i IBS
Dok neko povrće može biti iritantno, paprika ima visok sadržaj vode i općenito je sigurna za osobe s IBS-om. Osim toga, paprika je bogata vlaknima, ključnim nutrijentom za zdravlje probavnog sustava. Dodatno, paprika je izvanredan izvor vitamina C, antioksidansa koji pomaže u smanjenju upala, sprječavanju rasta štetnih bakterija i zaštiti crijevne sluznice.
(OCJENA PRIHVATLJIVOSTI: 5/5)
Lubenica i IBS
Na veliku ljetnu žalost, a moguće i iznenađenje mnogih, lubenica sadrži veće količine fruktoze,fruktana i poliola što ju ne čini pogodnom za osobe s IBS-om.
Postoji umjerena, vrlo mala količina čija konzumacija vjerojatno neće pokrenuti simptome IBS-a, oko 30 grama. U tolikoj gramaži, lubenica nije baš najkorisnija namirnica za međuobrok, ali može vam omogućiti da uživate u voćnoj salati u kojoj je ona sporedna zvijezda.
(OCJENA PRIHVATLJIVOSTI: 2/5)
Grožđe i IBS
Iako će mnogi vjerojatno prvo pomisliti na vino, grožđe ima i druge vrline. Izvrstan je izvor antioksidansa koji pomažu u sprječavanju razvoja kardiovaskularnih bolesti, smanjenju razine kolesterola te poboljšanju funkciju mozga. Ipak, je li dobra ljetna namirnica za sindrom iritabilnog crijeva?
Zbog visoke razine fruktoze, preporuke za konzumiranje su sljedeće:
Bijelo/zeleno grožđe bez sjemenki:
- 6 bobica grožđa – niska “doza”
- 10 bobica grožđa – umjerena “doza”
- 15 bobica grožđa – visoka “doza”
Crveno grožđe:
- 6 bobica grožđa – niska “doza”
- 9 grožđa – umjerena “doza”
- 15 bobica grožđa – visoka “doza”
Bolje išta nego ništa!
(OCJENA PRIHVATLJIVOSTI: 3/5)
Mango i IBS
Mango, blagodat prirode koja svojim bogatim i slatkim okusom budi želju za odlaskom u tropske destinacije. No, je li mango još jedno zabranjeno voće?
Nije, ako ga se konzumira u malim količinama. Naime, sadrži velike količine fruktoze zbog čega se preporučuje konzumacija do 40 grama, ali pripazite! Mango je velik i mora ga se čistiti na specifičan način zato uvijek izvažite količinu kako bi bili sigurni koliko ste ga pojeli.
(OCJENA PRIHVATLJIVOSTI: 3/5)
Rajčica i IBS
Rajčice su bogate likopenom, antioksidansom koji podržava zdravlje očiju i obnavljanje stanica, te su izvrstan izvor vitamina C. Međutim, rajčice sadrže visok udio fruktoze, kao i histamina, koji unesen hranom može uzrokovati probavne tegobe kod osoba koje ga ne podnose. U svakom slučaju, prvo testirajte rajčice - ako vam ne stvaraju probavne tegobe, možete ih slobodno jesti.
(OCJENA PRIHVATLJIVOSTI: 4/5)
Breskva i IBS
S nama već 8000 godina, breskva je izvor vitamina A i C, kao i kalija. Ovo je voće umjereni izvor beta karotena, koji se pretvara u vitamin A i može pomoći zdravlju naših očiju. Također je otkriveno da ekstrakt koštica breskve može smanjiti UV oštećenja na koži.
Breskve sadrže puno šećera što bi moglo uzrokovati gastrointestinalne tegobe, posebno kod ljudi koji su tek otkrili da imaju IBS i pokušavaju shvatiti koja im hrana odgovara.
Ipak, željeli je konzumirati ili samo poslužiti drugima kao lagani desert, važno je da znate: velik dio antioksidansa i blagodati vlakana pohranjen je u koži breskve, tako da oguljene ili konzervirane voćke neće imati toliko dobrobiti kao cijela breskva.
(OCJENA PRIHVATLJIVOSTI: 3/5)
Balzamični ocat i IBS
Bogat okusom, a siromašan kalorijama, balzamični ocat savršen je dodatak brojnim jelima, a ponajviše salatama uz kojeg pune zdjele šarenog, sezonskog povrća dobivaju još jednu posebnu, privlačnu notu. Sadrži esencijalne vitamine i minerale, uključujući kalcij, magnezij i fosfor. Porcija od dvije žlice sadrži umjereno visoku količinu fruktoze što može pojačati simptome IBS-a. Međutim, jedna žlica po obroku je prikladna za prehranu, a s obzirom na njegov intenzitet, vjerojatno je i više nego dovoljna.
OCJENA PRIHVATLJIVOSTI: 4/5
Ricotta i IBS
Kremaste teksture i delikatnog okusa, ova je vrsta sira pravi gurmanski paket. Puna proteina, kalcija, vitamina A i B12 dokazuje kako s konzumacijom ove namirnice ne možemo pogriješiti. Ipak glavno pitanje je: Mogu li osobe s IBS-om jesti ricottu? Odgovor je: da!
Iako sadržaj laktoze može varirati ovisno o marki i metodi proizvodnje, ricottu obično dobro podnose osobe s intolerancijom na laktozu. Napominjemo, ipak, da je i ovdje riječ o individualnoj toleranciji te da je uvijek dobro prvo napraviti test s manjim količinama.
(OCJENA PRIHVATLJIVOSTI: 4/5)
Sladoled i IBS
Ova ljetna poslastica, mnogima vrlo draga, nije nezahvalna samo za one s osjetljivim zubima. Zbog šećera i kravljeg mlijeka, sladoled nikako nije dobar ni za IBS. Ali (i to veliko „ali“!) danas imamo sve više opcija veganskih sladoleda, sladoleda bez laktoze, kao i recepata za Do it yourself sladolede i sorbete koji pomiču granice hladne, osvježavajuće poslastice.
(OCJENA PRIHVATLJIVOSTI: 2/5, iako bi mu srce rado dalo 5/5)
Alkoholni kokteli i IBS
Je li netko rekao happy hour? Crijeva sigurno nisu.
Alkohol je toksin i na mnoge načine utječe na probavni trakt. Dakle, iako mislite da je jedan koktel samo jedan, trebali biste također imati na umu da alkohol može lako iziritirati gastrointestinalni sustav i pogoršati vaše simptome IBS-a. Treba imati na umu da kokteli, uz alkohol, sadrže i zašećerena pića.
Istina, nekime će više odgovarati, nekime manje, ali jedno je sigurno - previše alkohola škodi svima, neovisno o zdravstvenom stanju.
(OCJENA PRIHVATLJIVOSTI: 2/5)
Pametno izabrana ljetna hrana i IBS za odmor bez briga
Dok ljeto nudi pregršt ukusnih zalogaja, važno je birati mudro ako imate IBS. Nije na odmet kušati svega po malo, a zadržati samo ono na što vaše tijelo dobro reagira, ma koliko god vam nepce govorilo drukčije. Ključ je u tome da znate koje namirnice prigrliti, a koje zaobići. Uz ove savjete i malo planiranja, možete uživati u sezonskim poslasticama bez brige o neugodnim simptomima! Vaši tanjuri još uvijek mogu biti veseli odraz ljeta, a vi sretni i zadovoljni odabirima.
Izvori:
- Böhn L, Störsrud S, Törnblom H, Bengtsson U, Simrén M. Self-reported food-related gastrointestinal symptoms in IBS are common and associated with more severe symptoms and reduced quality of life. Am J Gastroenterol. 2013 May;108(5):634-41. Pristupljeno 8. 8. 2024.
- Mansueto, P., Seidita, A., D'Alcamo, A. and Carroccio, A. (2015), Role of FODMAPs in Patients With Irritable Bowel Syndrome. Nutrition in Clinical Practice, 30: 665-682. Pristupljeno 8. 8. 2024.
- Bellini M, Tonarelli S, Nagy AG, Pancetti A, Costa F, Ricchiuti A, de Bortoli N, Mosca M, Marchi S, Rossi A. Low FODMAP Diet: Evidence, Doubts, and Hopes. Nutrients. 2020 Jan 4;12(1):148 https://betterme.world/articles/is-corn-low-fodmap/. Pristupljeno 8. 8. 2024.
- Zheng Y, Crawford GW, Chen X (2014) Archaeological Evidence for Peach (Prunus persica) Cultivation and Domestication in China. PLOS ONE 9(9): e106595. Pristupljeno 8. 8. 2024.
- https://www.mindsethealth.com/matter/ibs-and-alcohol Pristupljeno 8. 8. 2024.
- https://thefoodtreatmentclinic.com/are-grapes-low-fodmap/ Pristupljeno 8. 8. 2024.
- https://betterme.world/articles/is-corn-low-fodmap/ Pristupljeno 8. 8. 2024.